חיפוש

חשבון המים – ממה מורכב וכיצד ניתן לחסוך?

חשבון מים – החשבון האמורפי ביותר מכל החשבונות הביתיים יחדיו, מכיל בתוכו שלל הערות וקריאות מדים שיכולות להקשות על הצרכן הרגיל להבין על מה בדיוק הוא מוציא כסף בחשבון המים שלו.


כל מה שלא ידעתם על חשבונות הבמים שלכם
תשלום חשבון המים מובן מתמיד

ממה מורכב חשבון המים שלכם? לפני שמחפשים לחסוך, חשוב שנבין על מה אנחנו מוציאים כסף. במקרה של חשבון המים, התשלום מורכב מקריאות של מספר מדי מים: הראשון, מד מים משוייך – שייך לנכס שבו אתם מתגוררים או עובדים, הוא מחשב את הצריכה של הנכס שרשום על שמכם בלבד. השני, מד מים ראשי – מחשב את הצריכה הכוללת שעוברת דרך הצינור הראשי שמעביר מים אליכם והשכנים שלכם. אז למה הוא רלוונטי לחישוב הצריכה הפרטית? קחו למשל בניין דירות. לכל דירה מד מים משויך משלה,אבל כל המים "הציבוריים" שמשומשים לניקוי הבניין או לתחזוקתו נספרים במד המים הראשי ביחד עם כל הוצאות המים של הדירות בבניין. בסוף, חברת המים רואה את הסכום המופיעה במד הראשי, מחסרת ממנו את צריכת המים של כלל הדירות לפי קריאת המדים המשוייכים של כולם (האישיים) ומחלקת את המים הנותרים (הציבוריים) בין הדיירים בצורה המקובלת על ידי הדיירים (לרוב שווה בשווה). כיצד נחסוך בתשלום החשבון? עכשיו שהבנו מה הוא המחיר המופיע לתשלום, בוא נדבר על הדרכים בהם אנחנו יכולים לצמצם את גודלו:

  • בדיקת שייכות לאוכלוסיה זכאית על פי חוק: ישנן קבוצות המסווגות על ידי המדינה לפי רקע בריאותי ובטחוני ששייכות לאחת מהן תקנה את הצרכן בהנחות על תעריף המים ובכך תעזור לחסוך כסף רב בתשלום חשבון המים. נקודה זו תחזור במספר חשבונות אחרים הקשורים במשק הבית. לרוב, הזכאות תועבר אוטומטית, אך לא יזיק להכנס לאתר ספק המים ולעיין, אולי תוכלו לחסוך!

  • סוג השימוש  – עסקי או פרטי: גם הוא ישפיע על גודל חשבון המים, שכן אספקת מים לעסקים תמיד מתומחרת לפי התעריף הגבוה בעוד שבנכסים פרטיים יש תעריף נמוך שמכסה לא מעט מההוצאות. מופיע לרוב תחת "סוג שימוש" – בלי לשים לב תוכלו להיות רשומים כעסק למרות שמדובר בנכס פרטי.

  • מספר הצרכנים בנכס: ככל שיש יותר דיירים כך צריכת המים בנכס עולה, ולכן חברות המים נותנות הנחה על 3.5 מ"ק המים הראשונים לכל דייר. ככל שיש יותר דיירים ככה יותר מ"ק מים במחיר מוזל. ככה שהוצאת המים תתקזז בהתאמה עם מספר הדיירים. ניקח משפחה של חמש נפשות שרשומה בחשבון רק כשתי נפשות,היא מוציאה כמות מים של חמש נפשות אבל מקבלת הנחה רק על צריכה של שתיים, משמע החשבון גדול בהרבה ממה שהיה אמור להיות במידה ומספר הדיירים היה עדכני. היום, ברוב חברות המים אפשר להגיש בקשה לשינוי כמות דיירים באינטרנט, תהליך פשוט שלוקח כמה דקות ויכול לחסוך הרבה כסף!

  • לחסוך במים: להפעיל מדיח כלים חצי מלא, או להשאיר זרם מים זורם קבוע בשטיפת הכלים גם הם דוגמאות לבזבוז מים שקל להתחמק ממנו, ובכך לשמור גם על חשבון הבנק וגם על הסביבה בו זמנית!

בסופו של דבר, למרות ההוצאות הבלתי פוסקות, אפשר לחסוך מאות שקלים בחודש במחיר של שיחת טלפון או כניסה לאתר האינטרנט של חברת המים שלכם. שווה לא? מעוניינים לראות עוד פרסומים? הצטרפו לפייסבוק!

18 צפיות0 תגובות